Main Menu:

Faculty & Staff

AdministrationRoomTitle
Michael LoweOfficePrincipal
Carolyn BrownOfficeSecretary
Marija Crosson103AEarly Literacy Specialist
StaffRoomGRADE/SUBJECTS
Kathleen LoughlinK-3Head Start
Regina PlunkettK-3Head Start
Hillary YoderK-1Kindergarten
Cheryl CabinK-2Kindergarten
Melissa Ranieri101First Grade
Julia Watts102First Grade
Patricia Lee105Second Grade
Irene Klein106Second Grade
Carmela Cantone109Third Grade
Kimberly Jones110Third Grade
Diane Lanahan2084 Reading/SS
Robin Jacobs2064 Mathematics/Science
Randi Grimes2105 Mathematics/Science
Mindy Cohen2115 Reading/SS
Ashon Washington2026 - Math
Karen Brinkley2036 - Literacy
Diane O'Fee Powers1037 - Science
Jose Ramos2047 - Literacy
Michael Hennessey2058 - Mathematics
Justin Curry2018 - Social Studies
Special EducationRoomGRADE/SUBJECTS
Emily Lanigan108Autistic Support (K-2)
Gayle Keyes212Autistic Support (3-5)
Cortney D'Orsane111Learning Support K-3
Elizabeth Richards209SEL/Learning Support 4-5
Stephanie Hannon200ALearning Support 6-8
Specialist TeachersRoomGRADE/SUBJECTS
Christina Kimmel6Art
Andrea HaganGymPhysical Education
Rebecca Brown200Digital Literacy Teacher
Nicholas D'OrsaneMusicMusic
Hugh Williamson (Monday)MusicInstrumental Music
Agnes Kline (Thursday)MusicInstrumental Music
Student SupportRoomTitle
Sean Gray107Dean of Students
Susan GilbertSchool Psychologist
Stephanie Strauss100School Nurse
Marsha Weiford107Counselor
Stephani Ostroff100ASpeech Pathologist
Paulette Johnson3AOccupational Therapist
Sheila Armstead Paige3APhysical Therapist
Lee Ann Gordon100AVisual Impaired Therapist
Denise Jones106SSA
Classroom Assistants/1:1'sRoomGRADE/SUBJECTS
Glendell Howard212Paraprofessional
Carla Gaffney101Paraprofessional
Sebrina Williams1Paraprofessional
Zakia Jones202Paraprofessional
Rene Manning212Paraprofessional
Venessa Mills212Paraprofessional
Gale Mizrachi205Paraprofessional
Elaine Perrett212Classroom Assistant
Karen Simon102Paraprofessional
Ayesha Talley108Paraprofessional
David Fritz201Paraprofessional
Cheryl Watson108Classroom Assistant
Building SupportRoomGRADE/SUBJECTS
Terry Thomas1Bus Assistant
Betty Taylor2Bus Assistant
Annette JohnsonCafeFood Services
Mary Ann SmithCafeStudent Climate Staff
Gina BirkmireCafeStudent Climate Staff
Andrea CaldwellCafeHead Start Nutrition Asst
Bryan SmithBuilding Engineer
Rashan LindsayCustodial Assistant
Theresa ButlerCustodial Staff
Kevin AllenCustodial Staff
Giselle EasleyCustodial Staff

Last modified: November 21, 2017